Blog

27. novembra 2019

Ako si vybrať správnu strechu nad hlavou?

Mať strechu nad hlavou. Práve to je dôležité pre slušný a dôstojný život každého z nás. S týmto výrokom by asi súhlasil každý. My však vieme, že nestačí mať len akúsi strechu, dôležité je mať kvalitnú strechu! V opačnom prípade sa môže stať, že tým utrpí naša stavba. A to asi nechce nikto z nás. Preto je potrebné dobre si premyslieť, akú strešnú krytinu na svoj dom použijeme.

Pred tým ako sa rozhodneme nad druhom strešnej krytiny, mali by sme si položiť viacero otázok. Kde sa naša stavba nachádza? Aký má charakter? Aký sklon má naša strecha? Akú nosnosť má strešná konštrukcia vzhľadom na váhu plánovanej strešnej krytiny? A aký vzhľad by mala dať nášmu domovu?

Nad čím sa zamyslieť

Strecha nás nechráni len pred poveternostnými vplyvmi, ale dotvára aj obraz nášho domova, jeho vizuálnu a estetickú stránku. Krytina, ktorou našu strechu pokryjeme tvorí hlavnú hydroizolačnú vrstvu našej nehnuteľnosti. Dôležité sú aj jej zvukovoizolačné a tepelnoizolačné vlastnosti. Preto by mala byť jej voľba vhodne stanovená už vo fáze prípravy výstavby nášho rodinného domu. A ešte jedna rada. Pri samotnom výbere strešnej krytiny by mal byť dôležitým kritériom nielen jej druh, štruktúra a farba, ale aj doplnkový sortiment, ktorý budeme potrebovať. Najlepšie by bolo, aby boli všetky tieto výrobky jednej, teda rovnakej značky. Podporí to ich funkčnosť a zvýši životnosť materiálov. Odborníci tvrdia, že práve systém originálnych doplnkov spolu s kvalitnou strešnou krytinou zaručia maximálnu funkčnosť strešného plášťa.

Faktory výberu

Ešte pred finálnym rozhodnutím je dôležité sa zamyslieť nad tým, kde sa náš dom nachádza, v akom regióne a s akými klimatickými a poveternostnými podmienkami. Býva u nás silná zima? Veľké mrazy? Veľa snehu? Silný vietor? Alebo naopak sme v miernom podnebí, kde nie sú výkyvy teplôt príliš veľké. Aký povrch by mala mať krytina – aj vzhľadom na potrebu odvádzania vody? A dôležitý faktor – máme dom s plochou alebo šikmou strechou? Pouvažujte, poraďte sa. Najlepšie s odborníkmi, nie s kamarátmi pri pive!

Druhy krytín

Asi najznámejšou a najčastejšie používanou je krytina z klasickej pálenej škridly. Vyžaduje si však vyššiu nosnosť strešnej konštrukcie, nakoľko v tomto prípade ide o tzv. ťažkú strechu. Podobne je na tom betónová škridla. Oba tieto druhy majú vysokú pevnosť, dobre odolávajú zmenám počasia a vydržia desiatky rokov. Ďalším druhom je plechová strešná krytina. Najčastejšie používaným materiálom je pozinkovaná oceľ, ale využívajú sa aj meď, zinok, hliník, či špeciálna zliatina – titánzinok. Vyznačuje sa svojou nízkou váhou a ak je povrchovo upravená, nevyžaduje si takmer žiadnu údržbu a jej životnosť je vyššia a cena v porovnaní so škridlou nižšia. V prospech plechovej krytiny hovorí aj rýchlosť montáže. Miernou nevýhodou môžu byť jej zvukovoizolačné vlastnosti, ktoré sú nižšie, na druhej strane však tento problém rieši tepelná izolácia strechy. Tá má okrem termických i zvukovoizolačné vlastnosti.

Spokojnosť a bezpečie

Kvalitné stavebné firmy vám samozrejme navrhnú a zrealizujú nielen kvalitnú strechu, ale aj všetky potrebné odvodové žľaby, celý odkvapový a bezpečnostný systém. Netrápte sa preto sami, dajte si poradiť od odborníkov s bohatými skúsenosťami. Sme tu pre vás!

 

Príďte sa s nami poradiť, zhodnotiť kvalitu našej práce a navštívte čo najskôr naše vzorové rodinné domy.

 Dom Snov môže už zajtra naštartovať novú fázu Vášho života.