Referencie

Petra, Nitra CENA 64.529 €

TERMÍN 01.08.2016 - 28.11.2016
TYP RD STILO 4iB
ČÍSLO RD 392
DÁTUM ODOVZDANIA 28.11.2016
HODNOTENIE SPOKOJNOSTI 100%
ROZSAH VÝSTAVBY ALL INCLUSIVE
LOKALITA Nitra

Z typovej drevostavby originál

Po dvadsiatich rokoch života v mestskom byte sa manželia z Nitry rozhodli nestrácať čas zdĺhavou stavbou a vybrali si typovú drevostavbu na kľúč. Mali však veľmi jasné predstavy, ako by mal ich nový domov vyzerať. V spolupráci so stavebnou firmou vytvorili osobitý priestor, ktorý nemá so stereotypmi nič spoločné.

Štvorčlenná rodina bývala v trojizbovom byte, majiteľka Petra však už dlhé roky túžila bývať v rodinnom dome. Na výbere si dali záležať, prešli veľa domov, prezreli mnoho ponúk, ale nič im nesadlo. Upútal ich až vzorový dom na Chrenovskej v Nitre. Veľkosť aj dispozícia sa im pozdávala, využili aj výhodnú akciovú zľavu a tak získali komfortný 4 – izbový nízkoenergetický dom za cenu 3 – izbového. Ušetrené peniaze sa rozhodli investovať do rôznych vylepšení typovej drevostavby. Už vopred vedeli, že si svoju vysnívanú predstavu nenechajú len tak vziať a trpezlivo plánovali. „Prípravou sme úplne žili. Aj keď nie sme stavbári, povedali sme si, že keď staviame, chceme to mať všetko dobre a podľa našich predstáv,“ hovorí majiteľka Petra. Pri všetkých dôležitých krokoch preto boli radšej vždy osobne. Naši pracovníci im však pri všetkých požiadavkách ochotne vyhoveli.

Kúsok Toskánska pri Nitre

„Náš dom je v úplne inom štýle, ako bývajú ostatné moderné drevostavby, chceli sme ho urobiť tak po svojom,“ vysvetľuje Petra. Ako ďalej dodáva, musela sľúbiť manželovi, že to nebude príliš „kvetinkové“. V každom prípade sa však zhodli na tom, že chcú útulný interiér s prírodnými materiálmi a detailmi, ktoré budú mať pre nich osobný význam. V kombinácii tehla – kameň – drevo – kov tak vytvorili priestor, ktorý dýcha tradíciou a Stredomorím. „Máme veľa zmien oproti typovému domu, ale vždy sme ich vopred konzultovali a odsúhlasili, ešte pred tým, ako išiel dom do výroby,“ dodáva majiteľka.

Lampy, úchytky, garniže a konzoly si dali ukovať u kováča na mieru. Všetko je v jednom štýle, ale každý kus je trochu iný. Stredom domu vedie stena z fermacellu, ktorá oddeľuje dennú zónu od spální. S pomocou tehlárov ju obložili originálnymi starými tehlami narezanými na požadovaný rozmer. Je to výrazná dekoračná dominanta v interiéri, ale zároveň aj tepelno – akumulačný prvok. Ako vraví majiteľka, tá stena doslova nasáva teplo.

Teplo domova

Majitelia nízkoenergetickej drevostavby si aj dnes často musia vypočuť komentáre odporcov drevodomov. Prežili v nej však minulú tuhú zimu a tepelnú pohodu si pochvaľujú. Využívali elektrické podlahové vykurovanie a krbové kachle na drevo. „V zime bolo aj mínus 20 °C a keď k nám v tých mrazoch začali chodiť „kolaudačné“ návštevy, vyzliekali sa a museli sme im požičiavať tričká,“ spomína s úsmevom majiteľka. K príjemnej klíme v interiéri prispieva aj dôkladná tepelná izolácia a okná s izolačnými trojsklami. Prierez vonkajšej steny tvorí až 70 % tepelná izolácia, dokopy približne 25 cm. Strecha je tiež dôkladne zateplená minerálnou vlnou Knauf Insulation s hrúbkou 28 cm. Nosnú konštrukciu tvorí KVH drevená rámová konštrukcia a sádrovláknité dosky Fermacell.

Čas sú peniaze

Jednou z výhod drevostavieb je aj rýchlosť stavby. Na tú sa majitelia z dedinky pri Nitre nemôžu sťažovať. Základy ich domu začali kopať v polovici augusta 2016, na konci augusta im priviezli pripravené diely a hrubá  stavba bola dokončená za 4 dni. Potom sa mesiac čakalo, kým príde objednané zariadenie. Na konci novembra 2016 majiteľom domček odovzdali a sťahovali sa doň týždeň pred Vianocami.